Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığının Yatırım Yapılması Yoluyla Kazanılması

19 Eylül 2018 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının istisnai yoldan kazanılmasına ilişkin usul ve esaslarda değişikliğe gidilmiş olup, şartlar daha önceki dönem uygulamasına göre hafifletilmiştir.
Vatandaşlık başvurusu için izlenecek yollardan biri gayrimenkul yatırımı kapsamında düzenlenmiş olup aşağıda yer alan hususları içermektedir.


250.000 USD değerinde gayrimenkul yatırımı yaparak vatandaşlık hakkı kazanma:


Kanaatimizce bu başvuru yöntemi vatandaşlık kazanımı için en çok tercih edilecek yol olacaktır. Yabancı 250.000 USD değerinde yapacağı bir gayrimenkul yatırımı ile (toplam değerleri 250.000 USD’yi sağlamak şartıyla birden fazla gayrimenkul de olabilir)  kendisi, eşi ve 18 yaşından küçük çocuklarını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapabilecektir.  Ayrıca 18 yaşından büyük çocuklar da ömür boyu oturum izni hakkına sahip olacaktır.


Bu başvuru yönteminde yatırım konusu gayrimenkullere üç yıl boyunca satılamaz şerhi koydurulması zorunludur. Öte yandan gayrimenkullerin satışının yabancıdan yabancıya yapılması halinde başvuru şartları sağlanmamış kabul edilecektir. Koşulların sağlanması halinde başvuruların 45 iş günü içinde neticelenmesi öngörülmektedir.
 

Aytekin Hukuk Bürosu

Çırağan Cad. Çırağan Apt. 93/4 Ortaköy 34349 Beşiktaş İstanbul / Türkiye

       0212 261 66 77

       aytekinavukatlik@gmail.com

İstanbul Barosu İstanbul Bar Association
dav turkey
Uluslararası Fikmi Mülkiyet Hakları Koruma Derneği The International Association for the Protection of Intellectual Property

İstanbul Barosu

İstanbul Bar Association

Alman Avukatlar Derneği

Deutscher Anwalt Verein

Uluslararası Fikmi Mülkiyet Hakları Koruma Derneği

The International Association for the Protection of Intellectual Property

Uluslararası Tahkim Hakemleri Birliği Chartered Institute of Arbitrators

Uluslararası Tahkim Hakemleri Birliği

Chartered Institute of Arbitrators

ABUIABAEGAAgyqbc2QUotveo9wQwmgU4mgU!100x

益建律师事务所

Sitede bulunan bilgiler Avukatlık Meslek İlkeleri’ne, Türkiye Barolar Birliği’nce hazırlanan Reklam Yasağı Yönetmeliği’ne ve Avrupa Birliği Avukatlık Meslek Kuralları’na uygun olarak düzenlenmiştir. Sitede yer alan bilgilerin bir kısmı yahut tamamı herhangi bir bildirim zorunluluğu olmaksızın değiştirilebilir.

​​​​© 2016 Aytekin Hukuk Bürosu • İstanbul • Türkiye  |  Medya Aktüel